A wy za kogo Mnie uważacie? PDF Drukuj Email
Wpisany przez http://powolania.pallotynki.pl/powolanie/medytacje-pomocne-przy-rozeznaniu/82-za-kogo-wy-mnie-uwazacie   
piątek, 28 kwietnia 2017 22:21

Verbum dei   Potem Jezus udał się ze swoimi uczniami do wiosek pod Cezareą Filipową. W drodze pytał uczniów: "Za kogo uważają Mnie ludzie?"

Oni Mu odpowiedzieli: "Za Jana Chrzciciela, inni za Eliasza, jeszcze inni za jednego z proroków".

On ich zapytał:

"A wy za kogo Mnie uważacie ?" 

Odpowiedział Mu Piotr: "Ty jesteś Mesjasz".

Wtedy surowo im przykazał, żeby nikomu o Nim nie mówili. I zaczął ich pouczać, że Syn Człowieczy musi wiele cierpieć, że będzie odrzucony przez starszych, arcykapłanów i uczonych w Piśmie; że będzie zabity, ale po trzech dniach zmartwychwstanie.

A mówił zupełnie otwarcie te słowa.

Wtedy Piotr wziął Go na bok i zaczął Go upominać.Lecz On obrócił się i patrząc na swych uczniów, zgromił Piotra słowami:

«Zejdź Mi z oczu, szatanie, bo nie myślisz o tym, co Boże, ale o tym, co ludzkie»

(Mk 8,27-33)

ROZWAŻANIE
"Potem wybrał się ze swoimi uczniami do wiosek pod Cezareą Flipową"

Uczniowie już jakiś czas chodzą za Jezusem. Teraz wyruszyli w kolejną podróż. Wielokrotnie słuchali Jego nauczania, widzieli już wiele znaków i cudów, uzdrowień, wskrzeszeń... Przeżyli uciszenie burzy na jeziorze, widzieli Pana chodzącego po wodzie, rozdawali chleb, który rozmnożył, byli świadkami zwycięstw nad duchami nieczystymi, doświadczyli pierwszych trudów i radości apostołowania....Zobaczę swoją historię chodzenia za Jezusem, czego doświadczyłem u Jego boku, jakie chwile spędzone z Jezusem najbardziej pamiętam ? Co w mojej relacji do Jezusa uważam za najważniejsze? Jakie słowa Jezusa najbardziej zmieniły moje życie?

W drodze pytał uczniów...

Jezus wykorzystuje czas, gdy są w drodze. Droga jest dobrą sposobnością, żeby porozmawiać. Żeby przyjrzeć się temu, co już za nami, żeby z dystansem odnieść się do spraw i przeżyć, żeby zajrzeć w głąb siebie. W drodze dokonują się ważne rzeczy. Uświadomię sobie, że jestem człowiekiem drogi, człowiekiem który dokądś zmierza. Czy na mojej drodze mam czas, żeby porozmawiać z Jezusem? Jezus nie czeka na extra okazje, by rozmawiać z uczniami, wykorzystuje codzienność, mówi do nas w ferworze zwykłych spraw, jest z nami, gdy przemierzamy drogi naszego życia.

Za kogo uważają mnie ludzie?

Dla Jezusa ważne jest jak uczniowie postrzegają otaczający świat. Czy patrzą na rzeczywistość i ludzi wokół siebie przez pryzmat wiary? Czy widzą obecność Jezusa wśród ludzi? Czy widzą jak Bóg działa w innych ludziach, czy rozumieją swoich braci, czy starają się mieć realny ogląd świata w którym żyją? Co odpowiedziałbym Jezusowi na pytanie: „Za kogo uważają mnie ludzie” Czy czuję się odpowiedzialny za wiarę moich bliźnich? Jaki jest mój wkład w przybliżanie braci i sióstr do Jezusa?

A wy za kogo Mnie uważacie?

Jaka jest moje doświadczenie Jezusa? Jaki obraz Boga noszę w sobie? Jaka jest moja wiara w Jezusa Mesjasza i Zbawiciela? Chrystus odkrywa przed uczniami tajemnicę swego przyjścia na świat, tajemnicę panu Bożego, tajemnicę odrzucenia, cierpienia i śmierci, ale także tajemnicę zmartwychwstania. Piotrowi bardzo trudno zgodzić się z tą prawdą, nie chce jej przyjąć. Nie tak wyobrażał sobie mesjańską misję Jezusa. Wydaje mu się, że wie lepiej, że już wszystko zrozumiał.

I zaczął Go upomina攄Zejdź mi z oczu szatanie, bo nie myślisz o tym co Boże, ale o tym co ludzkie

Jak ja zachowuję się wobec Boga, gdy okazuje się, że Jego plany były inne niż moje? Jakie myśli i uczucia budzą się we mnie, gdy myślę o krzyżu, cierpieniu , odrzuceniu, gdy tego wszystkiego doświadczam? Czy wierzę w Boży plan, Bożą opatrzność i troskę o zbawienie moje i moich bliskich? Jaka jest moja motywacja bycia z Jezusem? Chcę szukać i wypełniać Jego wolę, czy raczej, aby On wspierał mnie i pomagał realizować moje plany. Ja służę Mesjaszowi czy chcę, aby On służył mnie i moim potrzebom i pragnieniom?

Jezus Jedyna droga do zbawienia...

Porozmawiam z Jezusem o mojej relacji z Nim.

Poproszę Go, by oczyszczał moją wiarę z myślenia w kategoriach ludzkich, bym patrzył na siebie i świat oczyma wiary.

Zaproszę Jezusa jeszcze raz by działał w moim życiu jak chce, jako Mesjasz, Zbawiciel i Pan.

http://powolania.pallotynki.pl/powolanie/medytacje-pomocne-przy-rozeznaniu/82-za-kogo-wy-mnie-uwazacie

 

Dodaj komentarz

Komentarze zostają opublikowane po weryfikacji.
Złośliwe i niestosowne komentarze nie będą publikowane.


Kod antysapmowy
Odśwież

Ewangelia na dziś

Fragment Ewangelii na dzisiejszy dzień.
 • Wtorek 2017-05-30, 7. tydz. wielkanocny
  J 17,1-11a
  W czasie ostatniej wieczerzy Jezus podniósłszy oczy ku niebu, rzekł: „Ojcze, nadeszła godzina! Otocz swego Syna chwałą, aby Syn Ciebie nią otoczył i aby mocą władzy udzielonej Mu przez Ciebie nad każdym człowiekiem dał życie wieczne wszystkim tym, których Mu dałeś. A to jest życie wieczne: aby znali Ciebie, jedynego prawdziwego Boga, oraz Tego, którego posłałeś, Jezusa Chrystusa. Ja Ciebie otoczyłem chwałą na ziemi przez to, że wypełniłem dzieło, które Mi dałeś do wykonania. A teraz Ty, Ojcze, otocz Mnie u siebie tą chwałą, którą miałem u Ciebie pierwej, zanim świat powstał. Objawiłem imię Twoje ludziom, których Mi dałeś ze świata. Twoimi byli i Ty Mi ich dałeś, a oni zachowali słowo Twoje. Teraz poznali, że wszystko, cokolwiek Mi dałeś, pochodzi od Ciebie. Słowa bowiem, które Mi powierzyłeś, im przekazałem, a oni je przyjęli i prawdziwie poznali, że od Ciebie wyszedłem, oraz uwierzyli, żeś Ty Mnie posłał. Ja za nimi proszę, nie proszę za światem, ale za tymi, których Mi dałeś, ponieważ są Twoimi. Wszystko bowiem moje jest Twoje, a Twoje jest moje, i w nich zostałem otoczony chwałą. Już nie jestem na świecie, ale oni są jeszcze na świecie, a Ja idę do Ciebie”.

Radio Dobra Nowina RDN

Radio opoka

Otwórz webplayer w nowym oddzielnym okienku:

Radio VIA - Posłuchaj

Radio VIA
(Odtwarzacz został zastąpiony na HTML5 i działa prawidłowo)
Lub kliknij logo radia (nowe okienko)
Lub wybierz odtwarzacz:

Czytania na każdy dzień

Czytania na każdy dzień
Bezpłatna elektroniczna prenumerata Czytań dostępna jest pod adresem: http://www.mateusz.pl/czytania/prenumerata/
 • Czytania na wtorek, 30 maja 2017

  (Dz 20,17-27)
  Paweł z Miletu posłał do Efezu i wezwał starszych Kościoła. A gdy do niego przybyli, przemówił do nich: Wiecie, jakim byłem wśród was od pierwszej chwili, w której stanąłem w Azji. Jak służyłem Panu z całą pokorą wśród łez i doświadczeń, które mnie spotkały z powodu zasadzek żydowskich. Jak nie uchylałem się tchórzliwie od niczego, co pożyteczne, tak że przemawiałem i nauczałem was publicznie i po domach, nawołując zarówno Żydów, jak i Greków do nawrócenia się do Boga i do wiary w Pana naszego Jezusa. A teraz, przynaglany Duchem, udaję się do Jerozolimy; nie wiem, co mnie tam spotka oprócz tego, że czekają mnie więzy i utrapienia, o czym zapewnia mnie Duch Święty w każdym mieście. Lecz ja zgoła nie cenię sobie życia, bylebym tylko dokończył biegu i posługiwania, które otrzymałem od Pana Jezusa: /bylebym/ dał świadectwo o Ewangelii łaski Bożej. Wiem teraz, że wy wszyscy, wśród których po drodze głosiłem królestwo, już mnie nie ujrzycie. Dlatego oświadczam wam dzisiaj: nie jestem winien niczyjej krwi, bo nie uchylałem się tchórzliwie od głoszenia wam całej woli Bożej.

  (Ps 68,10-11.20-21)
  REFREN: Śpiewajcie Bogu wszystkie ludy ziemi

  Deszcz obfity zesłałeś, Boże,
  Tyś orzeźwił swoje znużone dziedzictwo.
  Twoja rodzina, Boże, znalazła to mieszkanie,
  które w swej dobroci dałeś ubogiemu.

  Pan niech będzie przez wszystkie dni błogosławiony:
  Bóg, który nas dźwiga co dzień, Zbawienie nasze
  Bóg nasz jest Bogiem, który wyzwala,
  Pan nas ratuje od śmierci.

  (J 14,16)
  Ja będę prosił Ojca, a da wam innego Pocieszyciela, aby z wami pozostał na zawsze.

  (J 17,1-11a)
  W czasie ostatniej wieczerzy Jezus podniósłszy oczy ku niebu, rzekł: Ojcze, nadeszła godzina! Otocz swego Syna chwałą, aby Syn Ciebie nią otoczył i aby mocą władzy udzielonej Mu przez Ciebie nad każdym człowiekiem dał życie wieczne wszystkim tym, których Mu dałeś. A to jest życie wieczne: aby znali Ciebie, jedynego prawdziwego Boga, oraz Tego, którego posłałeś, Jezusa Chrystusa. Ja Ciebie otoczyłem chwałą na ziemi przez to, że wypełniłem dzieło, które Mi dałeś do wykonania. A teraz Ty, Ojcze, otocz Mnie u siebie tą chwałą, którą miałem u Ciebie pierwej, zanim świat powstał. Objawiłem imię Twoje ludziom, których Mi dałeś ze świata. Twoimi byli i Ty Mi ich dałeś, a oni zachowali słowo Twoje. Teraz poznali, że wszystko, cokolwiek Mi dałeś, pochodzi od Ciebie. Słowa bowiem, które Mi powierzyłeś, im przekazałem, a oni je przyjęli i prawdziwie poznali, że od Ciebie wyszedłem, oraz uwierzyli, żeś Ty Mnie posłał. Ja za nimi proszę, nie proszę za światem, ale za tymi, których Mi dałeś, ponieważ są Twoimi. Wszystko bowiem moje jest Twoje, a Twoje jest moje, i w nich zostałem otoczony chwałą. Już nie jestem na świecie, ale oni są jeszcze na świecie, a Ja idę do Ciebie.