A wy za kogo Mnie uważacie? PDF Drukuj Email
Wpisany przez http://powolania.pallotynki.pl/powolanie/medytacje-pomocne-przy-rozeznaniu/82-za-kogo-wy-mnie-uwazacie   
piątek, 28 kwietnia 2017 22:21

Verbum dei   Potem Jezus udał się ze swoimi uczniami do wiosek pod Cezareą Filipową. W drodze pytał uczniów: "Za kogo uważają Mnie ludzie?"

Oni Mu odpowiedzieli: "Za Jana Chrzciciela, inni za Eliasza, jeszcze inni za jednego z proroków".

On ich zapytał:

"A wy za kogo Mnie uważacie ?" 

Odpowiedział Mu Piotr: "Ty jesteś Mesjasz".

Wtedy surowo im przykazał, żeby nikomu o Nim nie mówili. I zaczął ich pouczać, że Syn Człowieczy musi wiele cierpieć, że będzie odrzucony przez starszych, arcykapłanów i uczonych w Piśmie; że będzie zabity, ale po trzech dniach zmartwychwstanie.

A mówił zupełnie otwarcie te słowa.

Wtedy Piotr wziął Go na bok i zaczął Go upominać.Lecz On obrócił się i patrząc na swych uczniów, zgromił Piotra słowami:

«Zejdź Mi z oczu, szatanie, bo nie myślisz o tym, co Boże, ale o tym, co ludzkie»

(Mk 8,27-33)

ROZWAŻANIE
"Potem wybrał się ze swoimi uczniami do wiosek pod Cezareą Flipową"

Uczniowie już jakiś czas chodzą za Jezusem. Teraz wyruszyli w kolejną podróż. Wielokrotnie słuchali Jego nauczania, widzieli już wiele znaków i cudów, uzdrowień, wskrzeszeń... Przeżyli uciszenie burzy na jeziorze, widzieli Pana chodzącego po wodzie, rozdawali chleb, który rozmnożył, byli świadkami zwycięstw nad duchami nieczystymi, doświadczyli pierwszych trudów i radości apostołowania....Zobaczę swoją historię chodzenia za Jezusem, czego doświadczyłem u Jego boku, jakie chwile spędzone z Jezusem najbardziej pamiętam ? Co w mojej relacji do Jezusa uważam za najważniejsze? Jakie słowa Jezusa najbardziej zmieniły moje życie?

W drodze pytał uczniów...

Jezus wykorzystuje czas, gdy są w drodze. Droga jest dobrą sposobnością, żeby porozmawiać. Żeby przyjrzeć się temu, co już za nami, żeby z dystansem odnieść się do spraw i przeżyć, żeby zajrzeć w głąb siebie. W drodze dokonują się ważne rzeczy. Uświadomię sobie, że jestem człowiekiem drogi, człowiekiem który dokądś zmierza. Czy na mojej drodze mam czas, żeby porozmawiać z Jezusem? Jezus nie czeka na extra okazje, by rozmawiać z uczniami, wykorzystuje codzienność, mówi do nas w ferworze zwykłych spraw, jest z nami, gdy przemierzamy drogi naszego życia.

Za kogo uważają mnie ludzie?

Dla Jezusa ważne jest jak uczniowie postrzegają otaczający świat. Czy patrzą na rzeczywistość i ludzi wokół siebie przez pryzmat wiary? Czy widzą obecność Jezusa wśród ludzi? Czy widzą jak Bóg działa w innych ludziach, czy rozumieją swoich braci, czy starają się mieć realny ogląd świata w którym żyją? Co odpowiedziałbym Jezusowi na pytanie: „Za kogo uważają mnie ludzie” Czy czuję się odpowiedzialny za wiarę moich bliźnich? Jaki jest mój wkład w przybliżanie braci i sióstr do Jezusa?

A wy za kogo Mnie uważacie?

Jaka jest moje doświadczenie Jezusa? Jaki obraz Boga noszę w sobie? Jaka jest moja wiara w Jezusa Mesjasza i Zbawiciela? Chrystus odkrywa przed uczniami tajemnicę swego przyjścia na świat, tajemnicę panu Bożego, tajemnicę odrzucenia, cierpienia i śmierci, ale także tajemnicę zmartwychwstania. Piotrowi bardzo trudno zgodzić się z tą prawdą, nie chce jej przyjąć. Nie tak wyobrażał sobie mesjańską misję Jezusa. Wydaje mu się, że wie lepiej, że już wszystko zrozumiał.

I zaczął Go upomina攄Zejdź mi z oczu szatanie, bo nie myślisz o tym co Boże, ale o tym co ludzkie

Jak ja zachowuję się wobec Boga, gdy okazuje się, że Jego plany były inne niż moje? Jakie myśli i uczucia budzą się we mnie, gdy myślę o krzyżu, cierpieniu , odrzuceniu, gdy tego wszystkiego doświadczam? Czy wierzę w Boży plan, Bożą opatrzność i troskę o zbawienie moje i moich bliskich? Jaka jest moja motywacja bycia z Jezusem? Chcę szukać i wypełniać Jego wolę, czy raczej, aby On wspierał mnie i pomagał realizować moje plany. Ja służę Mesjaszowi czy chcę, aby On służył mnie i moim potrzebom i pragnieniom?

Jezus Jedyna droga do zbawienia...

Porozmawiam z Jezusem o mojej relacji z Nim.

Poproszę Go, by oczyszczał moją wiarę z myślenia w kategoriach ludzkich, bym patrzył na siebie i świat oczyma wiary.

Zaproszę Jezusa jeszcze raz by działał w moim życiu jak chce, jako Mesjasz, Zbawiciel i Pan.

http://powolania.pallotynki.pl/powolanie/medytacje-pomocne-przy-rozeznaniu/82-za-kogo-wy-mnie-uwazacie

 

Dodaj komentarz

Komentarze zostają opublikowane po weryfikacji.
Złośliwe i niestosowne komentarze nie będą publikowane.


Kod antysapmowy
Odśwież

Ewangelia na dziś

Fragment Ewangelii na dzisiejszy dzień.
 • Sobota 2017-10-21, Wspomnienie Bł. Jakuba Strzemię, Biskupa
  Łk 12,8-12
  «Kto się przyzna do Mnie wobec ludzi, przyzna się i Syn Człowieczy do niego wobec aniołów Bożych; a kto się Mnie wyprze wobec ludzi, tego wyprę się i Ja wobec aniołów Bożych. Każdemu, kto mówi jakieś słowo przeciw Synowi Człowieczemu, będzie przebaczone, lecz temu, kto bluźni przeciw Duchowi Świętemu, nie będzie przebaczone. Kiedy was ciągnąć będą do synagog, urzędów i władz, nie martwcie się, w jaki sposób albo czym macie się bronić lub co mówić, bo Duch Święty nauczy was w tej właśnie godzinie, co mówić należy».

Radio Dobra Nowina RDN

Radio opoka

Otwórz webplayer w nowym oddzielnym okienku:

Radio VIA - Posłuchaj

Radio VIA
(Odtwarzacz został zastąpiony na HTML5 i działa prawidłowo)
Lub kliknij logo radia (nowe okienko)
Lub wybierz odtwarzacz:

Czytania na każdy dzień

Czytania na każdy dzień
Bezpłatna elektroniczna prenumerata Czytań dostępna jest pod adresem: http://www.mateusz.pl/czytania/prenumerata/
 • Czytania na sobotę, 21 października 2017

  Wspomnienie bł. Jakuba Strzemię, biskupa

  (Rz 4,13.16-18)
  Nie od [wypełnienia] Prawa została uzależniona obietnica dana Abrahamowi i jego potomstwu, że będzie dziedzicem świata, ale od usprawiedliwienia z wiary. I stąd to [dziedzictwo] zależy od wiary, by było z łaski i aby w ten sposób obietnica pozostała nienaruszona dla całego potomstwa, nie tylko dla potomstwa opierającego się na Prawie, ale i dla tego, które ma wiarę Abrahama. On to jest ojcem nas wszystkich - jak jest napisane: Uczyniłem cię ojcem wielu narodów - przed obliczem Boga. Jemu on uwierzył jako Temu, który ożywia umarłych i to, co nie istnieje, powołuje do istnienia. On to wbrew nadziei uwierzył nadziei, że stanie się ojcem wielu narodów zgodnie z tym, co było powiedziane: takie będzie twoje potomstwo.

  (Ps 105,6-9.42-43)
  REFREN: Pan Bóg pamięta o swoim przymierzu

  Potomkowie Abrahama, słudzy Jego,
  synowie Jakuba, Jego wybrańcy.
  Pan jest naszym Bogiem,
  Jego wyroki obejmują świat cały.

  Na wieki On pamięta o swoim przymierzu,
  obietnicy danej tysiącu pokoleń,
  o przymierzu, które zawarł z Abrahamem,
  przysiędze danej Izaakowi.

  Pamiętał bowiem o swym świętym słowie
  danym Abrahamowi, swojemu słudze.
  I wyprowadził swój lud wśród radości,
  z weselem swoich wybranych.

  (J 15,26b.27a)
  Świadectwo o Mnie da Duch prawdy i wy także świadczyć będziecie.

  (Łk 12,8-12)
  Jezus powiedział do swoich uczniów: Kto się przyzna do Mnie wobec ludzi, przyzna się i Syn Człowieczy do niego wobec aniołów Bożych; a kto się Mnie wyprze wobec ludzi, tego wyprę się i Ja wobec aniołów Bożych. Każdemu, kto mówi jakieś słowo przeciw Synowi Człowieczemu, będzie przebaczone, lecz temu, kto bluźni przeciw Duchowi Świętemu, nie będzie przebaczone. Kiedy was ciągać będą do synagog, urzędów i władz, nie martwcie się, w jaki sposób albo czym macie się bronić lub co mówić, bo Duch Święty nauczy was w tej właśnie godzinie, co należy powiedzieć.